S-1111B27MC-NYMTFG
Part number
S-1111B27MC-NYMTFG
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Packing
Quantity
1600
RoHS status
NO
Share
PDF:
Inventory
base.lang_mini : 0
Quantity
Price
Total price
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Voltage - Input (Max)
6.5V
Protection Features
Over Current
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA
Current - Supply (Max)
65 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3