NJM79L12A
Part number
NJM79L12A
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR -12V 100MA TO92-3
Encapsulation
Tube
Packing
Quantity
1600
RoHS status
NO
Share
PDF:
Inventory
base.lang_mini : 0
Quantity
Price
Total price
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Voltage Dropout (Max)
Control Features
PSRR
64dB (120Hz)
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Output Configuration
Negative
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
-35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
-12V
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3