L4931ABZ25
Part number
L4931ABZ25
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA TO92-3
Encapsulation
Bulk
Packing
Quantity
1600
RoHS status
NO
Share
PDF:
Inventory
base.lang_mini : 0
Quantity
Price
Total price
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
250mA
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA
Current - Supply (Max)
6 mA
PSRR
75dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3